Charakterystyka klejów stosowanych w drzewnictwie

Udostępnij na...FacebookGoogle+TwitterLinkedInPinterestStumbleUpontumblrEmailDigg

Kleje polikondensacyjne:Klejenie drewna

 • Mocznikowe,
 • Melaminowe i melaminowo-mocznikowe,
 • Fenolowe,
 • Rezorcynowe i rezorcynowo-fenolowe.


Kleje polimeryzacyjne:

 • Polioctanowinylowe,
 • „topliwe”,
 • Polichloroprenowe,
 • Modyfikowane,
 • Inne.


Kleje poliaddycyjne:

 • Poliuretanowe,
 • Poliizocyjanianowe,
 • Epoksydowe.


Kleje naturalne:

 • Glutynowe,
 • Kazeinowe,
 • Nitrocelulozowe,
 • Garbnikowe,
 • Sufitowe.


Spoiwa mineralne.

W dzisiejszym artykule scharakteryzuję tylko wybrane kleje stosowane w drzewnictwie oraz przy produkcji mebli drewnianych. Najczęściej wykorzystywanymi klejami w produkcji tworzyw drzewnych są żywice formaldehydowe. W zależności od tworzywa w produkcji przemysłowej wykorzystuje się je do:

 • Produkcji płyt wiórowych, OSB, pilśniowych sucho formowanych przy zastosowaniu w warunkach suchych wewnątrz budynku z ogrzewaniem CO – kleje na bazie żywic mocznikowo-formaldehydowych, płyty OSB, pilśniowe.
 • Produkcja tworzyw dla warunków o podwyższonej wilgotności – klej mocznikowo-formalndehydowe z dodatkiem melaminy (cyjannuramid), drewno konstrukcyjne klejone – klej melaminowo-formaldehydowy (są to żywice bardzo drogie i często aby obniżyć koszt produkcji dodaje się żywicy mocznikowej).
 • Kleje na bazie żywic fenolowo-formaldehydowych nie stosuje się już w drzewnictwie. Najczęściej żywice te wykorzystuje się w produkcji elementów z tworzyw sztucznych.Żywice mocznikowo – formaldehydowe
do utwardzenia wymagają utwardzacza. Może nim być chlorek amonu który jest zakazany obecnie przez szkodliwość chloru. Bezpieczniejszym utwardzaczem jest siarczek amonu. W wyniku podgrzania rozkłada się on na kwas siarkowy i zakwasza środowisko powodując sieciowanie kleju. Spoina jest mało odporna na oddziaływania atmosferyczne, po ogrzaniu do temperatury 180oC jej masa spada do 70%. Żywotność żywicy w zależności od warunków i temperatury oraz od stosunku molowego mocznika do formaldehydu różni się znacznie. Dla przykładu w warunkach pokojowych żywotność żywicy wynosi około 3 miesiące. Klej po utwardzeniu silnie tępi ostrza podczas cięcia. Dodatek wypełniacza może zmniejszyć ten efekt. Po dodaniu mączki drzewnej droga ostrza w materiale przekroczyła 1,5 km podczas gdy bez zastosowania wypełniacza, droga nie przekroczyła 600 m. Podczas użytkowania wyrobu wykonanego z użyciem klejów formaldehydowych następuje wydzielanie się wolnego formaldehydu. Wraz z wzrostem wilgotności powietrza tępo wydzielania formaldehydu wzrasta. Poziom formaldehydu kontroluje się na wiele sposobów. Jedną z nich jest metoda komorowa, gdzie cały wyrób wkładamy do komory a powietrze przepuszczamy przez płuczkę. Po zakończeniu wietrzenia mierzymy stężenie formaldehydu w wodzie. Głównym powodem stosowania tych żywic jest ich cena. Cały czas pracuje się nad ograniczeniem wydzielania się formaldehydu.

Kleje topliwe stosuje się najczęściej do przyklejania obrzeży wąskich powierzchni oraz do „zszywania” fornirów. Niekiedy stosuje się go do przyklejania fornirów lub folii do szaf, komód, kredensów itd.

Najczęstszą grupą klejów stosowanych w tapicerstwie to kleje chlorokauczukowe. Są to kleje bardzo wonne, często występowały samozapłony mebli, kleje te są bardzo palne i wymagają uziemionej instalacji klejowej eliminującej ładunki statyczne.

Największą grupą klejów stosowanych w meblarstwie i stolarstwie to wszelkie modyfikowane kleje PVAC (jest to dyspersyjna mieszanina wody, alkoholu poliwinylowego oraz polioctanu winylu).

Kleje te są bardzo wrażliwe na zamarzanie. Po przemrożeniu go i rozmrożeniu wytrąca się na powierzchni warstwa polioctanu winylu. Dzieje się to dlatego, że podczas zamarzania kryształy lodu przebijają warstwę ochronną alkoholu poliwinylowego a polioctan winylu nie będący substancją polarną wytrąca się na powierzchni. Przedsiębiorcy zabezpieczając się przed przemarzaniem zbiorników podczas transportu stosują termiki. Umieszcza się je wewnątrz zbiorników z klejem. Występuje wiele rodzajów termików. Jednym z nich jest termik z substancją która zmienia kolor na stałe przy jednorazowym przemrożeniu. Innym rodzajem termików są szklane rurki z substancją barwiącą. Po przemrożeniu rurka pęka zabarwiając klej. Najnowsze termiki są zbudowane z nadajnika GSM lub z twardego dysku i okładu pomiarowego. Pomiar dokonywany jest np. co 15 minut a wynikiem końcowym są dobowe zmiany temperatury. Jest to klej o bardzo małej wytrzymałości cieplnej. W temperaturze 70oC praktycznie nie przenosi obciążeń.

Po wielu latach niedoceniania, na rynek z powrotem powracają kleje naturalne. Głównym przedstawicielem tych klejów jest klej glutynowy. Był już znany w starożytnym Egipcie. Glutyna (C102H151O39N31) powstaje z kolagenu. Surowcem do wyrobu kleju są odpady zwierzęce (skóry, kości). Białko to zostaje pozyskane poprzez parowanie surowca. Po wysuszeniu otrzymujemy klej w formie sypkiej do rozmieszania z wodą. Zwykle klej rozcieńcza się do 35% zawartości suchej substancji. Jako wypełniacz stosuje się kredę płową. Jego trwałość jest praktycznie nieograniczona w suchych i chłodnych warunkach. Nie wpływa szkodliwie na człowieka, nie tępi narzędzi, lecz bardzo mocno wchłania wodę i pęcznieje oraz szybko ulega biorozkładowi. Odczyn klejów kostnych jest kwaśny a klejów skórnych zasadowy. Przez całe wieki tego rodzaju klej był stosowany w meblach i konstrukcjach stolarskich. Stosowany był również przy wyrabianiu instrumentów muzycznych i dotychczas uważa się go za najlepszy klej lutniczy ze względu na właściwości akustyczne spoiny.

Jarosław Gerszyński

Technolog drewna w www.zrobionezdrewna.pl
Jarosław Gerszyński jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ukończył studia na kierunku Technologia drewna. Współpracuje z firmą Made of Wood Group.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj najnowsze informacje na swój adres e-mail!

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Słów kilka…

Witamy na blogu poświęconym technologii drewna. Jest to równocześnie encyklopedia zawierająca zbiór haseł i terminów z dziedziny obróbki i przetwórstwa drewna.

Artykuły podzielone są na kilka kategorii tematycznych, natomiast encyklopedia jest uporządkowana alfabetycznie.