Czy meble drewniane nadają się do łazienki?

Udostępnij na...FacebookGoogle+TwitterLinkedInPinterestStumbleUpontumblrEmailDigg

Obraz 005Łazienka kojarzy się zwykle z surowym, zimnym wykończeniem. Wiąże się to z zastosowaniem płytek ceramicznych lub kamienia. Powoli do aranżacji wkracza jednak naturalne drewno. Czy to żart? W żadnym razie! Powszechnie panuje przeświadczenie, że połączenie drewna z łazienką to istna abstrakcja, że coś takiego nie może się udać, bo drewno nie lubi wody i wilgoci, więc po spotkaniu z nią ulega zniekształceniu i uszkodzeniu. Owszem, drewno nie przepada za wodą, to prawda, ale twierdzenie, że nie nadaje się do łazienki to ignorancja. Cały sekret tkwi w doborze drewna oraz jego odpowiednim zabezpieczeniu i pielęgnacji, co sprawia, że drewno w łazience prezentuje się niebywale okazale.

Ciepły powiew w łazience

Jeśli nie chcemy decydować się na radykalne kroki, czyli stworzenie drewnianej łazienki, i bardzo boimy się popularnych plotek, możemy zdecydować się na tylko delikatne ocieplenie tego pomieszczenia drewnem. Płytki lub kamień, które stosowane są głównie przez swoją trwałość i łatwość w utrzymaniu w czystości, pozostaną na swoim miejscu, a drewno zostanie wprowadzone jedynie w postaci obłożenia np. wanny. Innym rozwiązaniem jest pojawienie się mebli drewnianych – dodadzą one elegancji i klimatu, pozwolą zażywać iście królewskich kąpieli, a swoją naturalnością wspomogą zrelaksowanie się po męczącym dniu. Idąc krok dalej, możemy zdecydować się na wyłożenie podłogi drewnem – przyjemnie będzie po kąpieli stanąć na naturalnym drewnie, które spowoduje uczucie ciepła, a nie zimna, jak to ma miejsce w przypadku płytek. Żeby jednak w pełni cieszyć się drewnem w łazience, trzeba pamiętać o kilku bardzo istotnych sprawach.

Łazienkowy zawrót głowy

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że nie każdy rodzaj drewna nadaje się do zastosowania w łazienkach. Jeśli chcemy urządzić to pomieszczenie z elementami drewna, konieczne będzie wybranie jego odpowiedniego rodzaju. Musi ono posiadać kilka cech: być twarde, odporne na wilgoć, zmiany temperatury, musi być także mało kurczliwe. Dlatego też w głównej mierze do łazienek nadają się egzotyczne drzewa: iroko, tek, cedr, jatoba, doussie, merbau czy wenge. Jeśli z różnych przyczyn takie nietuzinkowe rodzaje drzew nie wchodzą w grę, alternatywą mogą być rodzime odmiany: dąb, modrzew, wiąz, jesion lub jawor – drzewa te są świetne na podłogi. Gdy już zdecydujemy się na rodzaj, konieczna jest impregnacja, a także zabezpieczenie przed wilgocią. Pożądany efekt zyskuje się dzięki pokryciu powierzchni drewna olejem lub lakierem, przy czym olej jest lepszym wyborem, bo wsiąka głęboko w strukturę drewna i zachowuje widoczność naturalnego usłojenia.
W przypadku desek podłogowych impregnacja i powlekanie olejem konieczne jest z każdej strony. Konieczne jest także regularne odnawianie powłoki olejowej – tak, by mebel czy podłoga, przez dłuższy czas spełniały swoje zdania. Nie możemy zapomnieć, że mimo podwójnego zabezpieczenia drewna, nie powinniśmy pozwalać, by woda stykała się z nim bezpośrednio, a gdy to nastąpi, trzeba dokładnie, do sucha wytrzeć zawilgocone miejsce. Należy również często wietrzyć łazienkę, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci i zapewnić optymalną wentylację pomieszczenia. Korzystnie wpłynie to na trwałość naszych mebli.

Drewno w łazience – podsumowanie

Wydawać się może, że drewno niezbyt nadaje się do łazienek w naszych domach. Jednak rzeczywistość weryfikuje ten pogląd i z pełną pewnością podpowiada, że jeśli odpowiednio wybierzemy rodzaj drewna, zabezpieczymy je i będziemy o nie systematycznie dbać, to w naszej łazience pojawi się niepowtarzalny, ciepły klimat, a korzystanie z niej stanie się prawdziwie komfortowe. Dbając o drewno w łazience zapewnimy sobie elegancję i radość z użytkowania na długie lata.

Kuba Srebrzyński

Redaktor w Woodica
Kuba Srebrzyński - student II roku filologii polskiej w Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj najnowsze informacje na swój adres e-mail!

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Słów kilka…

Witamy na blogu poświęconym technologii drewna. Jest to równocześnie encyklopedia zawierająca zbiór haseł i terminów z dziedziny obróbki i przetwórstwa drewna.

Artykuły podzielone są na kilka kategorii tematycznych, natomiast encyklopedia jest uporządkowana alfabetycznie.