Z biegiem czasu wszystko poddaje się jego niszczącej sile. Meble drewniane opierają się niszczeniu o wiele dłużej niż meble z płyty, jednak niestety nawet one po długiej eksploatacji mogą wymagać drobnych napraw, które pozwolą na ich odświeżenie i przywrócenie do stanu dawnej świetności. W przypadku niewielkich uszkodzeń nie ma potrzeby oddawać mebli do renowacji – konieczne prace jesteśmy w stanie wykonać sami, a co najważniejsze, wcale nie wydamy na nie majątku, nie stracimy też wiele wolnego – tym bardziej cennego – czasu. Wystarczy naprawdę niewiele, by efekty były zaskakująco dobre! Domowa renowacja mebli to oszczędność pieniędzy, a także możliwość zdobycia nowych doświadczeń.
Uszkodzenia mebli drewnianych i ich naprawa
Klasyfikacja wyróżnia trzy podstawowe grupy napraw, które możemy zafundować swoim meblom drewnianym. Są to: odświeżanie powierzchni, naprawa powierzchni, gruntowna naprawa. O ile dwie pierwsze grupy napraw są proste, to trzecia może przysporzyć problemów. Gruntowna naprawa nie jest niewykonalna dla osoby niedoświadczonej, ale jeśli zależy nam na efekcie końcowym, to bezpieczniej będzie oddać mebel sprawdzonemu specjaliście. W przeciwnym wypadku możemy niepotrzebnie stracić nerwy i zniechęcić się do mniejszych napraw wykonywanych własnoręcznie. Skupimy się zatem na dwóch pierwszych grupach, tych łatwiejszych.
Odświeżanie powierzchni polega na przywracaniu koloru nieco wyblakłym/wytartym meblom oraz na maskowaniu lub usuwaniu drobnych rys z powierzchni mebli. Jeśli zależy nam na przywróceniu koloru w miejscach wytartych, wyblakłych to wystarczy, że zaopatrzymy się w wosk barwiący lub krem woskowy w kolorze delikatnie ciemniejszym niż kolor mebli, ale zgodny z rodzajem drewna. Postępując zgodnie z wskazówkami zamieszczonymi na opakowaniu odświeżymy swoje meble. Jeśli chcemy jedynie odświeżyć powierzchnię mebla, który jest w nienagannym stanie, wystarczy użyć odnawiacza do lakieru jednego z wiodących producentów.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku drobnych rys i zadrapań. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z politurą, czy z lakierem, drobne zarysowania możemy zamaskować piórem retuszerskim lub wodoodpornym pisakiem. W przypadku obu opcji problematyczny jest dobór narzędzia w odpowiednim kolorze. Poza tym musimy pamiętać, że jedynie maskujemy rysę, a nie wypełniamy jej.
W przypadku naprawy powierzchni w grę wchodzą następujące opcje: zwalczanie szkodników, bejcowanie lub woskowanie. Szkodniki zwalczyć można chemicznymi specyfikami, które przeznaczone są specjalnie do tego celu. Inne są skuteczne w przypadku surowego drewna, inne w przypadku np. politurowego pokrycia powierzchni. Korzystając z chemicznych preparatów musimy pamiętać o swoim bezpieczeństwie – odpowiedniej wentylacji pomieszczenia oraz indywidualnych środkach ochrony, np. rękawiczkach.
Bejcowanie polega na nadawaniu drewnu koloru. Można uzyskać jeden z dwóch efektów: przyciemnienie właściwego koloru (np. kolor dębu stanie się kolorem ciemnego dębu) lub zmiana koloru (np. dąb na orzech). W przypadku bejcowania musimy starannie oczyścić mebel z lakierów lub innych warstw pokrywających, aż do surowego drewna. Bejcowanie jedynie nadaje kolor, potem trzeba mebel wykończyć poprzez lakierowanie. Na rynku znaleźć można gotowe impregnaty (lakierobejce) lub bejce w proszku, które trzeba przygotować samodzielnie (np. rozpuszczając w wodzie).
Woskowanie mebli polega na nałożeniu kilku warstw wosku na powierzchnię drewna w celu zabezpieczenia jej przed wilgocią, uwydatnienia koloru i podkreślenia usłojenia. Wosk wypełnia także pory w drewnie. Wosk nanosi się na drewno szmatką i delikatnie wciera okrężnymi ruchami. Po nałożeniu pierwszej warstwy pozostawia się mebel do wyschnięcia, a następnie poleruje czystą, flanelową szmatką i nakłada kolejne warstwy aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu, po każdej warstwie polerując powierzchnię.
Przedstawione sposoby pozwalają w prosty sposób nieco podreperować starsze i wysłużone meble, dzięki czemu mogą powrócić do codziennego użytku i cieszyć swoją praktycznością. Satysfakcja z własnoręcznie przeprowadzonych napraw (nawet jeśli są drobne) jest dodatkowym wynagrodzeniem. Warto poświęcić trochę wolnego czasu, ponieważ meble drewniane, które służą nam od lat są tego warte.
Kuba Srebrzyński
Najnowsze posty Kuba Srebrzyński (zobacz wszystkie)
- Domowe sposoby na naprawę uszkodzonych mebli drewnianych - 4 lipca 2016
- Jak urządzić domową strefę rozrywki? - 2 marca 2016
- Drewniane meble ogrodowe - 4 grudnia 2015
Najnowsze komentarze