Jak urządzić domową strefę rozrywki?

Udostępnij na...FacebookGoogle+TwitterLinkedInPinterestStumbleUpontumblrEmailDigg

RTV i witryny Romafot. www.zrobionezdrewna.pl

Kolejny ciężki dzień w pracy, w szkole, w uczelni? Marzymy wtedy o powrocie do domu i chociaż krótkiej chwili relaksu. W zależności od indywidualnych upodobań, odpoczynek może przybrać jedną z wielu różnych form, np. wiele osób odpręża czytanie książek, inne lubią aktywny wypoczynek, dlatego uprawiają sport, jeszcze inni preferują najzwyczajniej w świecie się zdrzemnąć lub pooglądać telewizję, ewentualnie pograć na konsoli czy komputerze. Domowy kącik multimedialny najczęściej tworzony jest w pokoju dziennym, czyli salonie. To właśnie tam koncentruje się życie całego domu, jego mieszkańców. W salonie spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, tutaj jemy wspólne posiłki (jeśli nie posiadamy osobnego pomieszczenia – jadalni), tutaj przyjmujemy gości, a także to właśnie w tym miejscu tworzymy swój kącik relaksacyjny, miejsce, w którym możemy na chwilę odpocząć i naładować baterie.

Jedno miejsce, wiele funkcji

Kilka zdań wcześniej wspomniane zostały funkcje pełnione przez salon. Mimo że jest to pomieszczenie wielofunkcyjne, należy przestrzegać kilku zasad, które pozwolą unikać zamieszania i niepotrzebnego rozpraszania jedzących lub odpoczywających. Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że nie telewizor jest najważniejszą częścią salonu,
a… przebywające w nim osoby. Zatem przy spożywaniu posiłku wyłączmy odbiornik – wtedy nie będzie on niepotrzebnie rozpraszać i zakłócać wspólnych rozmów przy stole. Stół przeznaczony do jedzenia posiłków nie powinien być tym samym, co stolik „relaksacyjny” – w tym przypadku sprawdzają się niewielkie stoliki, które pomieszczą np. przekąski czy pilota lub pada. Do komfortowego wypoczynku przydaje się wygodna sofa i opcjonalne fotele – ustawione w pobliżu owego stolika. W przypadku foteli najważniejszy jest komfort ich użytkowania. Docenimy go szczególnie wtedy, gdy przed telewizorem zamierzamy spędzać sporo wolnego czasu. Stan ten wiąże się z utrzymywaniem siedzącej pozycji przez dłuższą chwilę, a wygodne siedzisko i oparcie wyeliminują lub przynajmniej zredukują potencjalny ból kręgosłupa.

Punkt centralny strefy rozrywki

Nie trzeba być Sherlockiem Holmesem, by domyślić się, że chodzi o telewizor plus ewentualne urządzenia peryferyjne, które rozszerzają jego możliwości, a także wpływają na jakość i styl rozrywki. Wybór modeli telewizorów dostępnych na rynku potrafi przyprawić o ból głowy: zaczynając od prostych odbiorników plazmowych, które powoli znikają ze sklepowych półek na rzecz telewizorów z wyświetlaczami LCD, a także nowszych, które wykorzystują technologię LED, aż po elektroniczne kombajny, zwane Smart TV (muszą być podłączenie do Internetu, ale za to pozwalają na korzystanie z jego dobrodziejstw, nie ruszając się z kanapy). W przypadku rozrywki salonowej najważniejsze jest usytuowanie telewizora w przestrzeni, a także jego odpowiednie ustawienie (pod uwagę należy wziąć szereg czynników – bliżej przyjrzymy się temu punktowi w kolejnym akapicie). Czasami sam telewizor nie wystarcza, od kącika relaksacyjnego oczekujemy czegoś więcej, np. bardziej angażującej rozrywki. W taki przypadku naprzeciw naszym oczekiwaniom wychodzą producenci konsol i gier. W chwili obecnej mówi się o tzw. „next genach”, czyli konsolach nowej generacji (Xbox One, Playstation 4). Nazwa ta jest już nieco przestarzała, bowiem urządzenia te debiutowały w okolicach 2013 roku. Przewiduje się, że nowe „next geny” pojawią się na sklepowych półkach za mniej więcej dwa lata. Oprócz tych relatywnie nowych konsol, na rynku wciąż spotyka się ich poprzedników: Xboksa 360, Playstation 3. Wielu graczy spędziło dzięki nim wiele radosnych chwil, ciesząc się wirtualną rozgrywką. Dodatkiem do naszego telewizora może być odtwarzacz DVD czy nowszy Blue-ray, pozwalające obejrzeć ulubiony film o każdej porze dnia i nocy. Wiele młodszych telewizorów posiada wbudowane złącza USB, dzięki czemu możliwe jest oglądanie filmów z pendrive’ów.

Gdzie postawić i jak ustawić telewizor?

W przypadku wyboru miejsca przeznaczonego dla telewizora do dyspozycji mamy dwa wyjścia. Po pierwsze, możemy postawić go na szafce RTV, po drugie – zamontować go na ścianie (wykorzystując specjalny uchwyt, który umożliwia pochylanie odbiornika). O ile wybierając mniejszy telewizor oba rozwiązania są porównywalnie praktycznie, to w przypadku dużych odbiorników lepiej (oczywiście jeśli tylko to możliwe, to znaczy, mamy wolną ścianę, na której zamocujemy telewizor) jest zaopatrzyć się w uchwyt. Ważne jest odpowiednie ustawienie telewizora, ponieważ dzięki temu możemy uniknąć np. bólu oczu czy kręgosłupa. Odbiornik powinien być ustawiony na wysokości naszego wzroku, to znaczy w okolicach 1,1 metra od podłogi. Drugim ważnym parametrem jest odległość między oczami a ekranem. Jest ona w ścisłym związku z wielkością telewizora (im większy, tym dalej powinniśmy siedzieć). Odległość powinna być większa niż trzy przekątne ekranu, ale nie jest wskazane by przekroczyła pięć długości przekątnej. Przełóżmy to na liczby. Jeśli posiadamy telewizor 32″, to odległość przeliczamy następująco: 2,54 cm x 32 x 3 daje w przybliżeniu 2,44 metra (minimalna odległość) lub 2,54 cm x 32 x 5 = 4,06 metra (maksymalna odległość). Miesząc się w tych granicach zapewnimy sobie optymalny komfort czerpany z oglądania telewizji – dostrzeżemy wszystkie szczegóły, jednocześnie unikniemy bólu oczu. Tak zorganizowany kącik relaksacyjny powinien świetnie wywiązać się z przewidzianych dla niego funkcji i zadań.

Kuba Srebrzyński

Redaktor w Woodica
Kuba Srebrzyński - student II roku filologii polskiej w Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj najnowsze informacje na swój adres e-mail!

Delicious Digg Facebook Favorites More Stumbleupon Twitter

Słów kilka…

Witamy na blogu poświęconym technologii drewna. Jest to równocześnie encyklopedia zawierająca zbiór haseł i terminów z dziedziny obróbki i przetwórstwa drewna.

Artykuły podzielone są na kilka kategorii tematycznych, natomiast encyklopedia jest uporządkowana alfabetycznie.