W chwili obecnej trudno jest sobie wyobrazić to, co na początku historii stolarstwa było normą: brak narzędzi, takich jak chociażby piły tarczowe. W dobie, w której sprzęt jest na wyciągnięcie ręki, każda stolarnia musi posiadać w swoim asortymencie narzędzia, które pozwolą sprawnie i dokładnie wykonywać pracę. Oczywiście samo posiadanie odpowiedniego sprzętu to jeszcze nie wszystko. Liczy się również doświadczenie operatora. Trzeba jednak pamiętać by od początku do końca dbać o odpowiednią eksploatację narzędzi, co pozwoli na maksymalne ich wykorzystanie przy pochłanianiu minimalnych kosztów (związanych z naprawą, użytkowaniem, zakupem nowych).
Do jednych z podstawowych narzędzi w każdej stolarni – niezależnie od tego czy to niewielki zakład, czy potężna firma – należy piła tarczowa. W zależności od rozmiaru firmy i jej profilu, zapotrzebowanie na piły i poszczególne ich rodzaje będzie inne. Jednak nawet w przypadku niewielkiej działalności nie można się bez niej obejść. Bezwzględnie trzeba pamiętać, że piły różnią się konstrukcją ostrzy zębów, co powoduje, że nadają się do różnych zastosowań i należy ich używać zgodnie z przeznaczeniem. Dzięki temu uzyskamy maksymalną jakość cięcia, przy zachowaniu optymalnej wydajności i długiego czasu eksploatacji narzędzia. Prócz odpowiedniego wykorzystania piły do pracy, bardzo ważny jest także sposób jej konserwacji i przechowywania, o czym często się zapomina.
Dla optymalnego wykorzystania piły najważniejszy jest jej odpowiedni dobór do materiału, z którym mamy do czynienia. Mogłoby się wydawać, że piła do drewna świetnie się spisze przy każdym rodzaju drewna, ale to zbytnie uproszczenie. Trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników, którymi są: np. rodzaj materiału (drewno miękkie/twarde), jego grubość, rodzaj obróbki czy jakość cięcia, którą chcemy uzyskać.
Zabierając się za pracę z piłą tarczową, trzeba dopasować jej wielkość do posiadanej pilarki. Nominalna szerokość piły musi być taka sama jak średnica zewnętrzna zębów. Tylko takie tarcze powinno się mocować na danej pilarce. Podobnie ma się sytuacja w przypadku średnicy mocowania do wrzeciona pilarki. Zakłada się jedynie dopasowane tarcze. Istnieją jednak przejściówki (pierścienie redukcyjne), które pozwalają na założenie mniejszej piły.
Szerokość cięcia (rzazu) równa się szerokości zębów tarczy piły. Zęby mogą występować w różnych wariantach, np. szerokim (np. 3,8 mm) lub wąskim (2,2-2,5 mm w piłach z zębami HM – nadają się do drewna suchego, twardego i raczej cienkiego). Istotny jest również kształt zębów – zęby proste, trapezowe, szerokie stosowane są głównie do cięcia metalu, natomiast zęby na przemian skośne wykorzystuje się przy cięciu drewna lub materiałów drewnopochodnych. Z zębami piły wiąże się jeszcze jeden czynnik: kąt natarcia zęba, czyli kąt pod jakim zęby zagłębiają się w materiale podczas cięcia. Panuje tutaj zasada, że im twardsze drewno, tym kąt natarcia powinien być mniejszy (może osiągnąć nawet wartość ujemną).
Bardzo ważne jest, by ciąć jedynie tarczą dobrze naostrzoną – w przeciwnym wypadku pile grozi zdecydowanie szybsze zużycie, osiągają one gorszą wydajność, potrzebują większej mocy do działania, pogarszają jakość cięcia i narażone są na uszkodzenia. Absolutnie nie powinno się używać piły, w które złamie się choć jeden ząb – taka piła nadaje się do wyrzucenia. Dobrej jakości piła może być ostrzona około 20 razy, a pojedyncze ostrzenie piły wyposażone w zęby z węglików spiekanych to w przybliżeniu 40 godzin łącznego czasu pracy.
Czyszczenie piły tarczowej jest istotne z trzech powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że czysta piła wolniej się nagrzewa, drugim, że czysta piła pozwala na lepsze cięcie w linii prostej. Wyczyszczona piła pozwala również na dłuższe zachowanie jej w optymalnym stanie, który przełoży się na jakość wykonywanej pracy.
Pił tarczowych nie powinno się przechowywać, pozwalając im na stykanie się powierzchniami bocznymi lub innymi powierzchniami metalowymi. Lepiej nie wieszać ich również na kołkach w ścianie. Najlepiej jest wyczyszczoną tarczę schować do kartonowego lub wykonanego z tworzywa sztucznego opakowania, które znacznie ograniczy możliwość jej uszkodzenia.
Kuba Srebrzyński
Najnowsze posty Kuba Srebrzyński (zobacz wszystkie)
- Jak dobrać dodatki do mebli w stylu Ludwika XVI? - 12 września 2017
- Ważne imprezy branży meblarskiej w 2017 roku - 21 marca 2017
- Mała stolarnia – eksploatacja pił tarczowych - 17 października 2016
Najnowsze komentarze